Znany zwyczaj ustawiania szopek w okresie Bożego Narodzenia, na pamiątkę narodzin Dzieciątka Jezus, rozpowszechnił się na całym świecie. Ale kiedy powstała ta tradycja?
Newsroom (15/12/2021 15:45, Gaudium Press) Tradycja budowania szopek wywodzi się od św. Franciszka z Asyżu w 1223 roku. Franciszek chciał wyjaśnić chłopom z włoskiego miasteczka Greccio tajemnicę narodzin Bożej Dzieciny.
Pomimo uwagi i szacunku obecnych tam wiernych, nie wydaje się, aby zrozumieli oni, co chciał im przekazać. Franciszek wpadł na genialny pomysł, aby pod natchnieniem Bożej Opatrzności lepiej trafić z nauką do niepiśmiennych mieszkańców Greccio.
Cudowne uzdolnienie
Święty polecił, aby przyniesiono mu obraz Dzieciątka Jezus, żłóbek, słomę, wołu i osła. W krótkim czasie scena została przygotowana: w centrum stał żłóbek wypełniony słomą, a w tle spały dwa spokojne zwierzęta. Brakowało tylko wizerunku Dzieciątka Jezus.
Tradycja mówi, że w chwili, gdy św. Franciszek z wielką pobożnością i czułością wziął w swoje ręce obraz Bożego Dzieciątka, dokonał się niesamowity cud. Na oczach wszystkich zdumionych obraz ożył i uśmiechnął się do Franciszka, który objął go i położył na słomie żłóbka.
Narodzenie świętego Franciszka
Chłopi uklękli w adoracji, a Dzieciątko Jezus uśmiechnęło się i pobłogosławiło wszystkich, którzy padli u jego stóp. Potem znów stał się martwym obrazem, ale żywe wspomnienie Dzieciątka i jego uśmiechu pozostało w pamięci wszystkich.
Od tego czasu mieszkańcy Greccio zaczęli co roku ustawiać “szopkę św. Franciszka” w nadziei, że cud się odnowi. Chociaż obraz nie jest już żywy, pewne jest, że czciciele Dzieciątka Bożego nigdy nie przestali otrzymywać tych samych łask bożonarodzeniowych, co ci, którzy byli świadkami pierwszej szopki w historii.
Tradycja, która rozprzestrzeniła się na cały świat
Zwyczaj ustawiania szopek na Boże Narodzenie na pamiątkę narodzin Dzieciątka Jezus rozprzestrzenił się na cały świat i dziś możemy zobaczyć szopki różnej wielkości, kształtu i wykonane z różnych materiałów (glina, drewno, porcelana, piasek, czekolada, itp.).
Nazwa szopka pochodzi od łacińskiego “praesaepe“, co oznacza żłób. Szopki ustawia się zazwyczaj w pierwszą niedzielę liturgicznego okresu Adwentu, a demontuje 6 stycznia, kiedy to Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. (EPC)
Opracowała Marzena Nowak