Kardynał Quebecu zawiesza zbiorowe obchody Bożego Narodzenia i Nowego Roku

0
104

Zawieszone są wszystkie celebracje liturgiczne, z wyjątkiem pogrzebów. Archidiecezja zaprasza wiernych do śledzenia mszy świętych online.

Redakcja (23/12/2021 7:29 PM, Gaudium Press) W nocie opublikowanej wczoraj na stronie internetowej Église Catholique de Québec, Archidiecezja komunikuje, że “zawiesza zbiorowe celebracje na swoim terytorium, od północy 23 grudnia do 10 stycznia 2022 roku.”

Strona cytuje kardynała Géralda C. Lacroix, który komentuje: “Zdaję sobie sprawę, że będzie to bardzo rozczarowujące, aby nie zebrać się w tym roku w kościele na uroczystości Bożego Narodzenia i Nowego Roku; ale uważam, że naszym obowiązkiem jest udział w zbiorowym wysiłku, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa”.

Indywidualne wizyty w kościołach będą w tych dniach dozwolone, po spełnieniu wymogów sanitarnych. Zawieszone są wszystkie celebracje liturgiczne, z wyjątkiem pogrzebów. Archidiecezja zaprasza wiernych do śledzenia mszy online.

Prowincja Quebec i paszporty szczepień

Rząd prowincji Quebec zażądał okazania tzw. “paszportu szczepionkowego” przy wejściu do kościołów i ograniczył możliwość przyjmowania wiernych. Nie zażądał jednak zawieszenia celebracji zbiorowych.

Biskup Guy Desrochers z Pembroke, Ontario, skrytykował te działania państwa w liście do rządu Quebecu przeciwko nałożeniu na kościoły obowiązku szczepień. “Jesteśmy traktowani bardziej surowo niż supermarkety i wiele innych przedsiębiorstw, a przecież w pewnym momencie uznano nas za ‘niezbędnych’ dla dobra społeczeństwa, a zwłaszcza wiernych” – napisał bp Desrochers.

Dalsza krytyka

Obecne restrykcje w Kanadzie spotkały się z krytyką ze strony szerokich środowisk twierdzących, że wariant Omicron, choć dość zakaźny, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ze względu na bardzo łagodne objawy.

Opracowała Marzena Nowak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj