Znaczenie Kolorów w Liturgii Kościoła Katolickiego

0
101

Kolory liturgiczne są zasadniczo cztery: biały, czerwony, zielony i fioletowy. Oprócz nich istnieją jeszcze dwa inne, które są opcjonalne i mogą być używane w szczególnych okolicznościach.

Newsroom (11 grudnia 2021, 16:24 , Gaudium Press) Liturgia Kościoła katolickiego jest pełna historii i symboliki. Każdy jej szczegół jest istotny i nie ma w niej nic przypadkowego. Można to dostrzec w kolorach szat liturgicznych, które zmieniają się w zależności od pory roku liturgicznego i wspomnień świętych każdego dnia.

Pod numerem 345 Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego (IGMR) czytamy iż: „Rozmaitość kolorów szat liturgicznych ma uzewnętrzniać charakter sprawowanych misteriów wiary, a także ideę rozwoju chrześcijańskiego życia w ciągu roku liturgicznego.

Kolory liturgii katolickiej

Kolory liturgiczne są zasadniczo cztery: biały, czerwony, zielony i fioletowy. Oprócz nich istnieją jeszcze dwa inne kolory, są one opcjonalne i mogą być używane w szczególnych okolicznościach. Są to: różowy i czarny.

Znaczenie koloru białego

Kolor biały symbolizuje czystość. Używa się go w okresach liturgicznych Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a także we wspomnieniach Pana naszego Jezusa Chrystusa (z wyjątkiem Męki Pańskiej), Matki Bożej, Aniołów i świętych nie-męczenników.

Znaczenie koloru czerwonego

Kolor czerwony symbolizuje krew i ogień miłosierdzia. Używa się go w Niedzielę Palmową, w uroczystości Męki Pańskiej, w Wielki Piątek, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w święta Apostołów i Ewangelistów oraz w uroczystości Świętych Męczenników.

Znaczenie koloru zielonego

Kolor zielony symbolizuje nadzieję. Używa się go przez większą część roku. Ten okres liturgiczny zwany jest okresem zwykłym.

Znaczenie koloru fioletowego

Kolor fioletowy symbolizuje skruchę. Zazwyczaj używa się go w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. Może być również używany w nabożeństwach i mszach za zmarłych.

Znaczenie koloru różowego

Kolor różowy symbolizuje radość. Używa się go przy dwóch okazjach, odpowiadających dwóm momentom  radości w czasie skruchy: w  niedzielę Gaudete ( 3. Adwentu) i  Niedzielę Laetare (4. Wielkiego Postu).

Znaczenie koloru czarnego

Kolor czarny symbolizuje śmierć. Zwykle używa się go w Mszach za wiernych zmarłych, jednak przy tych okazjach celebrans może użyć także koloru fioletowego.

Opracowała Anna Kowalczuk

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj