Teresa z Lisieux uhonorowana przez UNESCO

0
81

Święta Teresa z Lisieux, ogłoszona Doktorem Kościoła przez Papieża Jana Pawła II w 1997 r., cieszy się na całym świecie czcią, dając wyraz i poczucie sprawiedliwości kobietom, które poprzez swoje działania promowały wartości pokoju.


Francja – Paryż (10/12/2021 10:42am, Gaudium Press) Co dwa lata Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) honoruje wybitnych mężczyzn i kobiety za promowanie wartości ludzkich w służbie pokoju.


Postacią wybraną na lata 2022-2023 jest święta Teresa z Lisieux, której 150. rocznica urodzin będzie obchodzona w 2023 roku. Wniosek został przedstawiony przez sanktuarium w Lisieux we Francji. Paryż zaproponował również postać Gustave’a Eiffla.


Lisieux, drugie co do wielkości miejsce pielgrzymkowe we Francji


Teresa z Lisieux to zakonnica, która zmarła w wieku 24 lat, znana głównie ze swoich pośmiertnych publikacji, w tym “Dziejów duszy“. To święto pomoże nadać większy wyraz i poczucie sprawiedliwości kobietom, które poprzez swoje działania promowały wartości pokoju” – czytamy w propozycji przedstawionej w marcu ubiegłego roku Komitetowi Wykonawczemu UNESCO.

Biorąc pod uwagę cześć Teresy z Lisieux we wspólnocie katolickiej (miasto Lisieux jest drugim, po Lourdes, wiodącym miejscem pielgrzymkowym we Francji), obchody jej urodzin mogą być okazją do podkreślenia roli kobiet zakonnych zwalczających ubóstwo i promujących integrację, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju.


Św. Teresa, czołowa postać w promowaniu wartości uniwersalnych


Uznanie przez Unesco Teresy z Lisieux otwiera nowe perspektywy szerzenia jej orędzia życia, pokoju i miłości na ‘najodleglejsze wyspy’, idąc za wyrażeniem używanym przez nią samą, aż po ‘peryferie’ według wyrażenia papieża Franciszka” – zauważył o. Olivier Ruffray, rektor sanktuarium w Lisieux.

Znana na całym świecie dzięki swoim dziełom i świadectwu, Teresa przyczyniła się do promocji wartości uniwersalnych. Poprzez jakość i głębię swojego życia mówiła językiem, który przekracza granice, językiem miłości” – podkreśla o. Thierry Hénault-Morel, rektor sanktuarium Louis i Zélie Martin w Alençon.


Światowy wpływ świętej Teresy z Lisieux


Święta Teresa z Lisieux cieszy się czcią na całym świecie. W 1997 r. została ogłoszona Doktorem Kościoła przez papieża Jana Pawła II. Od tego czasu zorganizowano ponad 120 inicjatyw religijnych i kulturalnych na całym świecie. Jej główne dzieło, “Dzieje duszy“, zostało przetłumaczone na 80 języków.

Pielgrzymki do jej relikwii są powszechnym świadectwem jej przesłania pokoju. W niektórych krajach osiągnęło ono historyczne znaczenie: na Filipinach w 2000 r., gdzie na prośbę władz więziennych przesłanie Teresy dotarło do więźniów oczekujących na wykonanie wyroku śmierci. Od tamtego czasu nie wykonano już żadnej egzekucji. (EPC)

Opracowała Marzena Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj