Papież Franciszek wzywa rodziny do wystrzegania się egoizmu

0
87

Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański, w święto Świętej Rodziny, Papież Franciszek skierował przesłanie do wszystkich rodzin, wzywając je do unikania niebezpieczeństw egoizmu.

 

Redakcja (27.12.2021 5:20 PM, Gaudium Press) W ubiegłą niedzielę, kiedy Kościół obchodził Święto Świętej Rodziny, Papież Franciszek rozważył kilka istotnych kwestii dla współczesnych rodzin.

Przed tradycyjną modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o potrzebie i znaczeniu bycia związanym z rodziną. Tak jak Syn Boży przyszedł na ziemię na łonie rodziny i tam wzrastał w więzach uczuć, tak i my jesteśmy włączeni w rodzinę. Jesteśmy częścią historii; nawet w przypadku problemów i trudności, rodzina jest naszym fundamentem.

Jednocześnie “musimy się uczyć każdego dnia, jak być rodziną” – zauważył papież. Kiedy Maryja i Józef zgubili Dzieciątko Jezus w świątyni, byli zrozpaczeni, ale “potrzebowali czasu, aby nauczyć się poznawać swego syna” – wyjaśnił Franciszek.

Papież mówił następnie o potrzebie wzajemnego zrozumienia, radzenia sobie z trudnościami życia codziennego i pokonywania ich za pomocą prostych, troskliwych gestów. Matka Boża daje nam przykład, kiedy mówi: “Twój ojciec i ja; nie mówi: ja i twój ojciec”. Przed “ja” pojawia się “ty”! Aby chronić jedność w rodzinie, trzeba walczyć z dyktaturą “ja”” – podkreślił Franciszek.

Papież wyraził też zaniepokojenie, gdy w rodzinach nie ma dialogu, a jedynie krytyka. Dialog, “słuchanie siebie nawzajem”, może pomóc budować życie w rodzinie. “Ileż to razy, niestety, konflikty rodzą się i narastają w murach domowych z powodu przedłużającego się milczenia i z niekontrolowanego egoizmu! (…) Nawracajmy się z ‘ja’ na ‘ty'” – zalecał Franciszek. (FM)

Opracowała Marzena Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj