Dlaczego święta Łucja jest patronką oczu?

0
82

 

Cuda przypisywane jej wstawiennictwu uczyniły z niej jedną z najczęściej przywoływanych świętych, zwłaszcza gdy prosi się o uzdrowienie z chorób oczu lub ślepoty.

Newsroom (17/12/2021 16:50, Gaudium Press) Święta Łucja jest tradycyjnie znana i przywoływana jako patronka oczu. Ale czy wiesz, jak zasłużyła sobie na ten tytuł?

Ślub wieczystej czystości

Aby to wyjaśnić, trzeba sięgnąć do historii świętej Łucji, która pochodziła z bardzo zamożnej włoskiej rodziny chrześcijańskiej. Jej formacja religijna była tak silna, że już w młodości złożyła ślub wieczystej czystości.

Po śmierci ojca, matka świętej wyjawiła, że chciałaby, aby wyszła za mąż za młodego poganina. Łucja poprosiła  o czas na refleksję i udała się na pielgrzymkę do grobu św. Agaty, męczennicy. Tam poczuła, że Bóg chce, aby zachowała swój ślub dziewictwa.

Mając świadomość, cierpienia jakie ją czeka z powodu tej decyzji, Łucja rozdała swoje dobra ubogim. Jej odmowa złożenia ofiary bogom i złamania ślubu czystości, sprawiła, że została skazana przez władze pogańskie na ścięcie.

Lepiej nie widzieć, niż zaprzeć się wiary

Starożytna tradycja ustna mówi, że święta Łucja wydłubała sobie oczy i oddała je katowi, co symbolizuje, że wolała nie widzieć, niż wyprzeć się wiary chrześcijańskiej.

Zanim została ścięta, święta Łucja złożyła na oczach wszystkich obecnych prawdziwe wyznanie Wiary, podkreślając, że nie będzie czcić pogańskich bogów. “Wielbię tylko jednego prawdziwego Boga i Jemu przyrzekłam miłość i wierność” – oświadczyła kategorycznie.

Nabożeństwo do św. Łucji szybko rozprzestrzeniło się wśród chrześcijan. A jej  przykład wiary sprawił, że papież Grzegorz Wielki włączył ją do kanonu mszy świętej. Cuda przypisywane jej wstawiennictwu sprawiły, że stała się jedną z najczęściej przywoływanych świętych, zwłaszcza przez tych co szukają uzdrowienia z chorób oczu lub ślepoty.

Modlitwa do świętej Łucji

Święta Łucjo, która zachowałaś wiarę i ufność w Bogu, nawet po przejściu wielkich cierpień, pomóż mi nie zwątpić w Bożą Opiekę, broń mnie przed ślepotą nie tylko fizyczną, ale i duchową, i spełnij tę moją prośbę (wypowiedz prośbę). Zachowaj światło moich oczu, abym miał siłę, by zawsze mieć je otwarte na prawdę i sprawiedliwość, i abym mógł kontemplować cuda wszechświata, blask słońca i uśmiech dzieci. O, moja droga Święta Łucjo, dziękuję Ci, że wysłuchałaś mojej prośby. Święta Łucjo, módl się za nami! Amen.

Opracowała Anna Kowalczuk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj