Papież mówi, że św. Józef jest wzorem odwagi

0
80

Podczas ostatniej audiencji papieskiej w 2021 roku, w środę, papież Franciszek dokonał porównania św. Józefa, sprawiedliwego i odważnego, z tyranem HerodemRedakcja (29 grudnia 2021, godz. 16:00, Gaudium Press) Podczas ostatniej audiencji środowej w tym roku papież Franciszek ponownie wygłosił katechezę na temat postaci św. Józefa.

Herod, dowiedziawszy się o narodzinach Dzieciątka Jezus, zarządza masakrę w Betlejem. Józef zostaje jednak ostrzeżony we śnie przez Anioła i ucieka.Ucieczka do Egiptu: wielkie przeciwności dla Świętej RodzinyFranciszek wyjaśnił, że ucieczka Świętej Rodziny była dla nich wielką próbą, z którą musieli się zmierzyć: upokorzenie, strach i ból.

Papież porównał tę sytuację do sytuacji tak wielu innych ludzi dzisiaj i stwierdził, że “przyczyna jest prawie zawsze ta sama: arogancja i przemoc potężnych”.Niebezpieczeństwo tyranii“Znajdujemy przed sobą dwie przeciwstawne osobowości: z jednej strony Heroda z jego okrucieństwem, a z drugiej Józefa z jego pracowitością i odwagą”.

Herod jest okrutny i pragnie zachować władzę, nawet jeśli konieczne jest zabijanie. Franciszek wyjaśnił, że Herod jest symbolem wszystkich tyranów na przestrzeni dziejów.

Ostrzegł jednak, że każdy z nas może stać się tyranem, jeśli będzie chciał skrzywdzić innych, aby stłumić swój lęk. “My także mamy w naszych sercach możliwość bycia małymi Herodami”.Święty Józef i Herod, dwa przeciwieństwaPo przeciwnej stronie postaci Heroda znajduje się św. Józef, człowiek sprawiedliwy! “Herod i Józef to dwie przeciwstawne postacie, które na zawsze odzwierciedlają dwa oblicza ludzkości – powiedział Franciszek.

Św. Józef daje dowód odwagi, będąc posłusznym Aniołowi. “Odwaga jest synonimem męstwa, które wraz ze sprawiedliwością, roztropnością i wstrzemięźliwością należy do grupy cnót ludzkich zwanych ‘kardynalnymi'” – wyjaśnił Papież.

Św. Józef pokazuje, że odwaga jest cnotą konieczną, ponieważ codzienne życie wymaga odwagi: “Nie da się żyć bez odwagi, by stawić czoła trudnościom każdego dnia” – podsumował Franciszek.Święty Józef: Wzór odwagi w OpatrznościŻycie Józefa jest lekcją mówiącą, że nawet w obliczu życiowych przeciwności musimy działać z odwagą w Opatrzności Bożej.

Na zakończenie katechezy Papież wspomniał wszystkich tych, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę:

“Święty Józefie, Ty, który doświadczyłeś cierpienia tych, którzy muszą uciekać. Ty, który byłeś zmuszony uciekać, aby ratować życie swoich bliskich. Wspieraj wszystkich, którzy uciekają z powodu wojny, nienawiści i głodu. Pomóż im w ich trudnościach, umocnij ich nadzieję, spraw, by znaleźli schronienie i solidarność. Kieruj ich krokami i otwórz serca tych, którzy mogą im pomóc. Amen!” (FM)

Z informacjami z VaticanNews.

Opracowała Marzena NowakZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj