Ukraina: Katolicy zaniepokojeni możliwą inwazją Rosji

0
78

Dwaj księża na Ukrainie wzywają o wsparcie zachodnich hierarchów kościelnych w obliczu spodziewanej inwazji Rosji.Redakcja (18/01/2022 10:30 AM, Gaudium Press) “Podczas gdy nasze wiadomości telewizyjne pokazują czołgi i jednostki wojskowe ustawione na naszych granicach, wojna we wschodniej Ukrainie trwa, a Kościół na Zachodzie niewiele o niej mówi” – podkreślił bp Gregory Semenkov, kanclerz diecezji Charkowsko-Zaporoskiej.

“Jako wierni katolicy nie mamy nic przeciwko Rosjanom i regularnie odprawiamy Msze św. w języku rosyjskim. Nasza konferencja biskupów, nie będąc polityczną, nigdy nie zajmowała stanowiska w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO czy Unii Europejskiej. Ale te przygotowania do inwazji stanowią dla nas poważne niebezpieczeństwo”.

Kilka dni temu ksiądz udzielił wywiadu dla Catholic News Service. Negocjacje między NATO a władzami Rosji, pierwsze od dwóch lat, nie doprowadziły do porozumienia w sprawie żądań Moskwy, aby zakończyć zachodnie wsparcie wojskowe dla krajów, które kiedyś należały do Związku Radzieckiego. Według biskupa Semenkowa, większość katolików uważa, że po fiasku negocjacji między Wschodem a Zachodem można się spodziewać “wielkiego rosyjskiego pokazu siły”.

Katolicy na Ukrainie są zaniepokojeni, ponieważ nie wiedzą, jak rosyjskie wojsko potraktuje Kościół. Jednak w przypadku “agresji militarnej” istnieje porozumienie, że księża i zakonnicy mogą wyjechać lub pozostać.

Ks. Roman Krat, wikariusz sądowy diecezji Odesko-Simferopolskiej na Ukrainie, uważa, że inwazja jest prawdopodobna, biorąc pod uwagę zakończenie budowy 1200-kilometrowego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Europy.

“Putin wie, że niektóre kraje zachodnie są już całkowicie uzależnione od rosyjskiego gazu i wybrałyby ogrzewanie swoich domów, zamiast martwić się o Ukrainę. Rosja boryka się również z wewnętrznymi problemami gospodarczymi i społecznymi, a Putin potrzebuje odwrócić uwagę opinii publicznej przedstawiając Rosję jako silną i zwycięską pod jego przywództwem.”

Ojciec Krat ostrzegł, że kilka katolickich parafii znajdzie się na drodze rosyjskiego ataku. “Istnieje realne zagrożenie na poziomie militarnym, dlatego prosimy o modlitwę o pokój, a także o pomoc materialną i wsparcie” – zakończył.

Z pomocą Ucanews.

Opracowała Marzena Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj