Św. Agnieszka poniosła męczeńską śmierć w Rzymie w drugiej połowie IV wieku i jest patronką czystości. Papież Damazy przyozdobił jej grób wersetami.
Redakcja (22/01/2022 7:44 PM, Gaudium Press) 21 stycznia Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Agnieszki, która poniosła śmierć męczeńską w wieku dwunastu lat. Historia mówi, że pewnego dnia, gdy wracała ze szkoły, zakochał się w niej syn burmistrza Rzymu.
Dowiedziawszy się kim są rodzice dziewczyny, ofiarował jej najwspanialsze suknie, cenne kamienie i obiecał inne rzeczy, bogactwo, domy, wszystkie rozkosze świata, jeśli zgodzi się za niego wyjść. Agnieszka odrzuciła te podarki z pogardą i powiedziała młodzieńcowi, że jest zaręczona z człowiekiem o wiele szlachetniejszym od niego, który już dał jej o wiele więcej bezcennych prezentów.
Zrozpaczony syn burmistrza zachorował. Lekarze odkryli przyczynę jego choroby i ostrzegli jego ojca, burmistrza, Sinfronia, który kazał ponowić ofiary i prośby do dziewicy. Agnieszka odpowiedziała, że nigdy nie zawiedzie w swoim oddaniu narzeczonego. Burmistrz uznał za dziwne, że jest jeszcze jeden faworyt i próbował dowiedzieć się, kto to jest.
Św. Agnieszka zostaje zabrana na sąd w Rzymie
Jeden z jego przyjaciół powiedział mu, że ta młoda kobieta od dzieciństwa była chrześcijanką i że zaczarowana magicznymi sztukami nazwała Chrystusa swoim mężem. Uradowany tym odkryciem kazał prefektowi zaprowadzić ją wraz ze służbą na swój dwór. Agnieszka była równie nieczuła na pochlebstwa i groźby. Burmistrz wezwał rodziców młodej kobiety, a nie mogąc ich przekupić, bo byli szlachetnymi ludźmi, przedstawił zarzut chrześcijaństwa.
Następnego dnia, po nowych i bezużytecznych wysiłkach, by ją przekonać, powiedział jej: “To przesądy chrześcijan, którymi się chlubisz, że znasz sztuki magiczne, nie pozwalają ci postępować zgodnie z dobrą radą. Musisz więc natychmiast udać się do bogini Westy, abyś, jeśli odpowiada ci wieczyste dziewictwo, mogła dzień i noc uczestniczyć w jej dostojnych ofiarach”.
Święta odpowiedziała: “Jeśli z miłości do Chrystusa odmówiłam twemu synowi, który, choć torturowany miłością bez zasad, jest jeszcze żywym człowiekiem, zdolnym do rozumu i uczuć, to jakże mogę, wbrew najwyższemu Bogu, czcić nieme, głuche, nieczułe, nieożywione bożki, jednym słowem bezużyteczne kamienie?”. Prefekt odpowiedział: “Wybierz jedną z dwóch rzeczy: albo złożysz ofiarę bogini Veście wraz z jej dziewicami, albo będziesz się prostytuować, w bardzo złym miejscu, z córkami złego życia.”
Święta Agnieszka zachowana od nieczystości cielesnej
Wtedy to Agnieszka powiedziała do niego z zapewnieniem: “Gdybyś wiedział, kim jest mój Bóg, nie mówiłbyś w ten sposób. Ja, która znam siłę mojego Pana Jezusa Chrystusa, gardzę twoimi groźbami, pewna, że nie dam się zanieczyścić nieczystością innych, ani nie złożę ofiary twoim bożkom; mam przy sobie jako strażnika mojego ciała Anioła Pańskiego.” Istotnie, zaprowadzona do domu prostytucji, spotkała tam anioła Pańskiego, który otoczył ją światłem tak wspaniałym, że nikt nie mógł jej zobaczyć.
Gdy zaczęła się modlić, ujrzała przed sobą białą szatę, którą się okryła, błogosławiąc Boga. W ten sposób miejsce niesławy stało się miejscem modlitwy i pobożności. Ktokolwiek tam wchodził, na widok tego niespodziewanego światła doznawał uczucia religijnego, a wychodził czystszy niż przed wejściem.
Syn burmistrza, nazywając wszystkich tchórzami, rzucił się w sam środek światła, ale upadł bez życia. Jeden z jego towarzyszy, widząc go martwego, zawołał: “Pomocy! Prostytutka w magiczny sposób zabiła syna burmistrza! Ludzie rzucili się do pokoju, krzycząc: “To czarownica! Ona jest niewinna! To świętokradztwo!”. Kiedy burmistrz dowiedział się o śmierci swojego syna, przybiegł do domu w wielkim cierpieniu, mówiąc świętej, że jest najokrutniejszą z kobiet i pytając ją, jak zabiła jego syna. Ona odpowiedziała, że chłopiec został uduszony przez nieczystego demona, którego zamiary chciał zrealizować.
Święta Agnieszka wskrzesza syna burmistrza Rzymu
Dowód był oczywisty, gdyż ci, którzy uszanowali świetlistą obecność anioła, wyszli cali i zdrowi. Burmistrz odpowiedział, że uwierzy w jej słowa, jeśli poprosi anioła, by zwrócił mu syna. “Chociaż twoja wiara na to nie zasługuje,” odpowiedziała młoda kobieta, “nadszedł czas, aby objawiła się moc mojego Pana Jezusa Chrystusa. Wszyscy wyszli, a ona oddała pokłon i ze łzami w oczach błagała Pana o wskrzeszenie młodzieńca. Anioł ukazał się i przywrócił go do życia. Młodzieniec zaczął wołać: “Jeden jest tylko Bóg w niebie i na ziemi, a jest nim Bóg chrześcijan.”
Na te słowa wszyscy kapłani i kapłanki świątyń zadrżeli i podburzyli lud do buntu. Wszyscy krzyczeli: “Precz z tą czarodziejką, która próbuje zmienić nasze przekonania i wywołuje zamieszanie!”. Prefekt, w obliczu tak wielkich cudów, był zdumiony. Obawiał się jednak rozruchów, gdyby wystąpił przeciwko kapłanom i bronił Agnieszki przed własnym wyrokiem. Ze smutkiem więc, pozostawiając swego zastępcę na miejscu, odszedł.
Męczeństwo św. Agnieszki
Zastępca, imieniem Aspazjusz, rozkazał rozpalić wielki ogień i wrzucił do niego świętą. Ale płomienie, przesuwając się to w jedną, to w drugą stronę, spaliły kilku widzów. Agnieszka z wyciągniętymi rękami błogosławiła Boga za jego cuda, gdy ogień nagle zgasł. Poganie jeszcze bardziej krzyczeli przeciwko czarom. Poseł, nie znajdując innego sposobu na uspokojenie rozwścieczonego tłumu, pozwolił świętej umrzeć od miecza. (EPC)
(Żywoty Świętych, Ojciec Rohrbacher, tom II, str. 73 do 77)
Opracowała Marzena Nowak