Senat USA odrzuca “ekstremalny” projekt ustawy aborcyjnej

0
56

Biskupi amerykańscy, w tym kard. Lori z Baltimore, z zadowoleniem przyjęli odrzucenie ustawy Women’s Health Protection Act, znanej również jako H.R. 3755, która prowadzi do “utraty milionów nienarodzonych istnień ludzkich”, pozostawiając “niezliczone kobiety cierpiące z powodu fizycznej i emocjonalnej traumy aborcji”.

Newsroom (07/03/2022 10:20 Gaudium Press) Niepowodzenie Senatu Stanów Zjednoczonych 28 lutego 2022 r. w sprawie “ekstremalnego środka”, jakim jest ustanowienie prawa do aborcji na każdym etapie ciąży w całym kraju, “jest ogromną ulgą” – powiedział arcybiskup William E. Lori z Baltimore. Jest on przewodniczącym Komisji ds. Działań Pro-Life Konferencji Biskupów Katolickich USA.

“Musimy szanować i wspierać matki, ich nienarodzone dzieci i sumienia wszystkich Amerykanów” – powiedział we wspólnym oświadczeniu. Uchwalenie Ustawy o Ochronie Zdrowia Kobiet, znanej również jako H.R. 3755, “doprowadziłoby do utraty milionów nienarodzonych istnień i pozostawiłoby niezliczone kobiety cierpiące z powodu fizycznej i emocjonalnej traumy aborcji”. Pod oświadczeniem podpisał się również kardynał Timothy M. Dolan z Nowego Jorku, przewodniczący Komisji Wolności Religijnej przy USCCB.

W głosowaniu 46-48, Senat nie zatwierdził procedury znanej jako cloture – ograniczającej debatę i kończącej filibuster, aby przejść do głosowania nad ustawą. Do zastosowania cloture potrzeba było 60 głosów.

Oprócz kodyfikacji Roe v. Wade, decyzji Sądu Najwyższego z 1973 r. legalizującej aborcję w całym kraju, ustawa zlikwidowałaby przepisy pro-life na każdym poziomie rządowym – w tym powiadomienia rodziców o aborcji w przypadku nieletnich dziewczynek, świadomej zgody oraz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w odniesieniu do ośrodków aborcyjnych.

“H.R. 3755 zmusiłby również wszystkich Amerykanów do wspierania aborcji tu i za granicą z ich podatków” – czytamy w komunikacie prasowym USCCB. “(Zmusiłby) również prawdopodobnie świadczeniodawców i pracowników służby zdrowia do wykonywania, asystowania przy aborcji i/lub kierowania do aborcji wbrew ich głęboko zakorzenionym przekonaniom, jak również zmusiłby pracodawców i ubezpieczycieli do pokrycia lub opłacenia aborcji”.

“Zamiast zapewnić wszechstronne wsparcie materialne i społeczne w trudnej ciąży, H.R. 3755 zawodzi kobiety i młode dziewczyny w potrzebie, oferując w zamian bezpłatną aborcję jako ‘rozwiązanie’ ich trudności” – powiedzieli Lori i Dolan w swoim oświadczeniu.

“Kobiety zasługują na coś lepszego. Błagamy Kongres o promowanie polityki, która uznaje wartość i godność ludzką matki i dziecka” – stwierdzili.

Zwolennicy ustawy chcą skodyfikować Roe, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że Sąd Najwyższy USA unieważni decyzję z przed  50 lat , gdy wyda orzeczenie w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization, dotyczącej zakazu przeprowadzania aborcji w stanie Mississippi po 15 tygodniu ciąży. Decyzja spodziewana jest w czerwcu lub lipcu tego roku.

Jeśli Roe v. Wade zostanie obalone, decyzja sądu pozostawi prawo aborcyjne w gestii stanów.

W liście z 23 lutego do wszystkich senatorów USA, Lori i Dolan wezwali ich do głosowania przeciwko temu “radykalnemu projektowi ustawy”, który ma na celu legislacyjne zapisanie “zabijania bezbronnych, pozbawionych głosu istot ludzkich”.

“Jak stwierdził papież Franciszek w odniesieniu do nienarodzonych dzieci, ‘Ich zabijanie w ogromnych ilościach, za aprobatą państw, jest poważnym problemem, który podważa podstawy konstrukcji sprawiedliwości, narażając na szwank właściwe rozwiązanie każdej innej kwestii ludzkiej i społecznej'” – ostrzegli.

“Projekt ustawy zakłada, że aborcja, w tym późna aborcja, jest ‘prawem człowieka’ i ‘ochroną zdrowia kobiet’ – czymś, co powinno być promowane, finansowane i celebrowane”, podczas gdy w rzeczywistości, kontynuowali, “aborcja jest przeciwieństwem ochrony zdrowia kobiet i skrajnym pogwałceniem praw człowieka. Nie ma ona wyraźnego uzasadnienia w kontekście zdrowia kobiet”.

Lori i Dolan podkreślili, że Kościół katolicki, “poprzez swoje liczne instytucje i programy”, konsekwentnie afirmuje i wspiera każde ludzkie życie “niezależnie od jego stanu czy etapu rozwoju”.

“To dlatego Kościół wspiera solidną sieć bezpieczeństwa socjalnego dla osób ubogich lub w inny sposób doświadczających trudności, popiera godność i prawa migrantów oraz sprzeciwia się karze śmierci” – zauważyli.

“I to jest powód, dla którego Kościół wspiera, pomaga w prowadzeniu i finansuje ośrodki pomocy kobietom w ciąży i inne służby” – wyjaśnili prałaci.

Biskupi amerykańscy rozpoczęli “Iść z Mamami w Potrzebie”, ogólnokrajową inicjatywę angażującą “każdą parafię katolicką w zapewnienie siatki bezpieczeństwa, aby zapewnić mamom w ciąży i rodzącym środki, miłość i wsparcie, których potrzebują, by pielęgnować życie swoich dzieci” – czytamy w oświadczeniu.

Opracowała Anna Kowalczuk

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj