W latach 2016-17 watykański Sekretariat Stanu wysłał przelewy na kwotę ponad 2 mln dolarów australijskich do biura Neustar w Melbourne. Kardynał Becciu osobiście autoryzował piśmiennie dwie z tych płatności i zatwierdził dwie pozostałe.
Newsroom (25/02/2022 11:30 Gaudium Press) Neustar, firma zajmująca się technologią i bezpieczeństwem, została wymieniona we wnioskach przedprocesowych złożonych przez Johna Durhama, specjalnego doradcę prowadzącego dochodzenie w sprawie obsługi śledztwa z 2016 roku dotyczącego domniemanej ingerencji Rosji w wybory powszechne w USA. Firma pojawiła się również w trwającym skandalu finansowym Watykanu i procesie sądowym, w którym kardynał Becciu stoi w obliczu pytań dotyczących milionów dolarów “tajnych” płatności, które autoryzował dla firmy.
Amerykański punkt widzenia
Wniosek w sądzie amerykańskim, zaktualizowany na początku tego miesiące , odnosi się do sprawy, którą Durham wytoczył prawnikowi zajmującemu się cyberbezpieczeństwem, powiązanemu z Partią Demokratyczną, Michaelowi Sussmanowi.
Według New York Timesa, Sussman powiedział CIA w 2017 roku o podejrzanej aktywności danych z urządzeń podłączonych do sieci w Trump Tower na Manhattanie i Białym Domu oraz zwrócił uwagę na potencjalne powiązania z Rosją.
Sussman rzekomo miał dostęp do tych informacji za pośrednictwem danych z serwerów zarządzanych przez Neustar i obsługujących obie lokalizacje. Według raportu New York Times, Sussman otrzymał te dane od Rodneya Joffe, swojego klienta, który do 2021 roku był starszym wiceprezesem i szefem ds. technologii bezpieczeństwa w Neustar.
W dokumentach sądowych Durham twierdzi, że Joffe “wykorzystał” dostęp Neustar do danych z serwerów, aby uzyskać potencjalnie szkodliwe informacje na temat Donalda Trumpa.
Durham nie twierdzi, że Joffe lub Neustar zapłacono za te informacje. Mimo to, rzekome wykorzystanie danych z wrażliwych serwerów związanych z Białym Domem stało się przedmiotem znacznej uwagi mediów i debaty.
Wątek watykańsko-australijski
W latach 2016-17, Watykański Sekretariat Stanu wysłał przelewy na kwotę ponad 2 milionów dolarów australijskich do biura Neustar w Melbourne. Kardynał Becciu osobiście autoryzował na piśmie dwie z tych płatności i zatwierdził dwie pozostałe. Płatności te zbiegły się w czasie ze śledztwem i oskarżeniem kardynała George’a Pella przez lokalną policję pod zarzutem wykorzystywania seksualnego. Pell został początkowo skazany na podstawie zeznań jedynego świadka-oskarżyciela, po czym został uniewinniony przez Sąd Najwyższy Australii.
Płatności z Watykanu, autoryzowane przez Becciu, wywołały dochodzenie AUSTRAC, krajowego organu nadzoru finansowego, i spowodowały pytania w australijskim parlamencie. Policja stanu Wiktoria stwierdziła jednak, że nie ma dowodów na działalność przestępczą związaną z przelewami.
Kiedy zarzuty wyszły na jaw, a Becciu dokonał płatności na rzecz Neustar, Pell pełnił funkcję prefekta Sekretariatu ds.Gospodarczych. Kard. Pell był odpowiedzialny za narzucenie reform finansowych papieża Franciszka we wszystkich departamentach kurialnych.
W ramach tej funkcji Pell wielokrotnie ścierał się z Becciu w sprawie transakcji finansowych Sekretariatu Stanu, w tym inwestycji w londyński budynek, które ostatecznie wywołały dwuletnie dochodzenie władz watykańskich i doprowadziły do postawienia zarzutów karnych dziesięciu osobom, w tym Becciu.
Wyjazd Pella w celu stawienia czoła zarzutom w Melbourne w lipcu 2017 r. nastąpił zaledwie kilka tygodni po tym, jak Becciu wymusił rezygnację Libero Milone, pierwszego niezależnego audytora generalnego Watykanu i bliskiego współpracownika Pella. Becciu oskarżył Milone o “szpiegowanie” jego prywatnych transakcji finansowych i zagroził mu aresztowaniem i oskarżeniem, jeśli odmówi odejścia ze swojej roli.
Moment odejścia Pella i wynikająca z tego przerwa w reformie finansowej kurii były gorąco komentowane we włoskiej prasie, która powiązała płatności Neustar z zarzutami o ingerencję w sprawę Pella w Australii.
Becciu wielokrotnie zaprzeczał jakoby miał jakikolwiek związek z zarzutami wobec Pella lub ingerencją w jego sprawę. Wielokrotnie też odmawiał powiedzenia, na co zostały przeznaczone płatności dla Neustar.
Kardynał Becciu odrzucił również pytania Pella o wyjaśnienie natury i celu tych płatności. W grudniu ubiegłego roku, Pell zauważył niechęć Becciu do dyskusji na ten temat podczas wywiadu i powołał się na dowody przekazane przez byłego asystenta Becciu w Sekretariacie Stanu, Msgr. Alberto Perlasca, watykańskim prokuratorom.
“[Perlasca] powiedział podczas przesłuchania, że pieniądze zostały wysłane do konferencji biskupów w Australii na moją obronę prawną. To z pewnością nie jest prawdą. Pytaliśmy konferencję biskupów, nic nie otrzymali. My z pewnością nic nie otrzymaliśmy. Mam więc jedno pytanie do kardynała Becciu: czy powie nam po prostu, na co zostały wysłane te pieniądze?”, ostrzegł kardynał Pell.
Becciu odpowiedział Pellowi w liście otwartym wydanym krótko przed Bożym Narodzeniem, nazywając pytanie Pella “obraźliwym dla mojej osobistej godności” i mówiąc, że odpowiedź byłaby “poniżej godności kardynałów”.
Zamiast tego Becciu powiedział, że o swoich kontaktach z Neustar, które nazwał “wysokimi, wymagającymi i z pewnością poufnymi”, będzie rozmawiał tylko w sądzie podczas swojego procesu w Watykanie, kiedy to odpowie na “bezpodstawne” oskarżenia przeciwko niemu “punkt po punkcie”.
Od tego czasu Becciu zaczął bojkotować sesje sądu. Podczas ostatniej rozprawy przedprocesowej kardynał zlecił swoim prawnikom dostarczenie listu do sądu. W liście tym kardynał Becciu stwierdza, że nie weźmie udziału w rozprawie, ponieważ niektóre z dowodów “naruszają jego godność kapłańską i obrażają całe kolegium kardynałów, którego jest członkiem”.
Watykański sąd ma wznowić przesłuchania 18 lutego. 2022
Zaczerpnięte z The Pillar
Opracowała Anna Kowalczuk