Papież Franciszek może odwiedzić Rosję i Ukrainę we wrześniu

0
94
papa-francisco-podera-visitar-russia-e-ucrania-em-setembro

“W pierwszej kolejności należy udać się do Rosji, by spróbować w jakiś sposób pomóc, ale chciałbym pojechać do obu stolic” – podkreślił.

 

Foto: Vatican Media

Watykan (04/07/2022 15:24, Gaudium Press) W ubiegłą sobotę, 2 lipca, papież Franciszek udzielił długiego wywiadu korespondentowi Reutersa Philowi Pullelli. Podczas rozmowy, która trwała około 90 minut, papież wyraził chęć odwiedzenia stolic Rosji i Ukrainy.

Służyć sprawie pokoju

“Chciałbym pojechać na Ukrainę, a najpierw chciałem pojechać do Moskwy. Wymieniliśmy wiadomości na ten temat, bo pomyślałem, że jeśli prezydent Rosji przyzna mi małe okienko, to pojadę tam, by służyć sprawie pokoju” – powiedział Ojciec Święty.

Rozmowy dyplomatyczne

Papież wyjaśnił też, że sekretarz stanu Pietro Parolin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali kilka miesięcy temu o ewentualnej podróży papieskiej do Moskwy. Wówczas Moskwa odpowiedziała, że czas nie jest odpowiedni, jednak od tego czasu coś mogło się zmienić.

Wizyta w obu stolicach

“Jest jeszcze ten bardzo otwarty dialog, bardzo serdeczny, bardzo dyplomatyczny w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ale na razie wszystko jest w porządku; drzwi są otwarte” – zapewnił. Franciszek wierzy, że jak tylko wróci z podróży apostolskiej do Kanady, będzie mógł pojechać na Ukrainę. “W pierwszej kolejności należy udać się do Rosji, by spróbować w jakiś sposób pomóc, ale chciałbym pojechać do obu stolic” – podkreślił. (EPC)

Opracowała Marzena Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj