Niemiecki kardynał Woelki podaje się do dymisji

0
67

Kardynał wznowił pełnienie obowiązków archidiecezjalnych po okresie szabatowym związanym z wizytą apostolską. Śledztwo nie wykazało niczego nielegalnego w jego postępowaniu w sprawach o nadużycia. 

 

Newsroom (07/03/2022 10:40, Gaudium Press) Arcybiskup Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki “przedstawił papieżowi Franciszkowi swoją rezygnację z urzędu”, jak podaje komunikat prasowy archidiecezji.

Decyzja ta została podjęta po kilkumiesięcznym “okresie sabatycznym”, który kardynał odbył po wizycie apostolskiej, podczas której zbadano jego postępowanie w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych. Dochodzenie nie znalazło żadnych dowodów na to, że kardynał zachowywał się bezprawnie, zajmując się sprawami nadużyć.

Papież nakazał kardynałowi wznowienie pełnienia obowiązków w Środę Popielcową. Jednakże, jako wyraz “wewnętrznej wolności”, kardynał oddał swoją posługę i urząd “arcybiskupa Kolonii do dyspozycji Ojca Świętego, aby i on mógł swobodnie decydować o tym, co najlepiej służy interesom Kościoła w Kolonii”. Równocześnie kardynał wydał List pasterski opublikowany wraz z komunikatem.

Poszukiwanie szerokiego dialogu

W liście kardynał Woelki pokazuje, że jest świadomy trudnej sytuacji w archidiecezji. Jego powrót wywołuje u wielu wiernych przeciwstawne uczucia: “niepewność, niezrozumienie, nieufność, a nawet odrzucenie mojej osoby, a także pewien niepokój o to, jak potoczą się sprawy w naszej archidiecezji”.

Kardynał stwierdził, że w najbliższych dniach i miesiącach będzie starał się spotkać z jak największą liczbą wiernych, aby usłyszeć “co nas martwi”, a także “co sprawia, że żyjemy”, życząc sobie, aby działo się to “otwarcie, bez lęku i ze szczerością”.

Zaczerpnięto z Infocatólica.

Opracowała Anna Kowalczuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj