Miasto Meksyk otrzyma replikę Kaplicy Sykstyńskiej

0
108
cidade-do-mexico-recebera-replica-da-capela-sistina

 

Inicjatywa ta jest częścią obchodów 30 rocznicy ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem a Stolicą Apostolską.

 

Meksyk – Mexico City (12/04/2022 12:22, Gaudium Press) Replika Kaplicy Sykstyńskiej Watykanu zostanie zainstalowana na Placu Konstytucji w Meksyku, jako część obchodów 30 rocznicy ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem a Stolicą Apostolską.

Stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Meksykiem zostały wznowione 21 września 1992 r., po wprowadzeniu reform do konstytucji meksykańskiej i zatwierdzeniu ustawy o stowarzyszeniach religijnych i kulcie publicznym. Według przewodniczącego Zarządu Miasta Meksyk, José Alfonso Suárez del Real y Aguilera, od tego czasu “stosunki między Meksykiem a Stolicą Apostolską są bardzo intensywne”.

Jeden z najbardziej emblematycznych skarbów sztuki w historii

Wikariusz ds. Świeckich w Archidiecezji Meksykańskiej, prałat Ángel Luis Lorente Gutiérrez, podkreślił, że “jest to inicjatywa kulturalna i prywatna, ale zatwierdzona zarówno przez naszą Archidiecezję Meksykańską, jak i przez Zarząd Miasta Meksyk, i że przybywa do Meksyku z akredytacją i wsparciem muzeów watykańskich”.

Prałat podkreślił również, że Kaplica Sykstyńska jest “jednym z najbardziej emblematycznych skarbów artystycznych w historii”. Świątynia zbudowana według dokładnych wymiarów wyszczególnionych w Biblii, powierzonych przez Boga królowi Salomonowi, to są wymiary, według których została zbudowana Pierwsza Świątynia Jerozolimska.”

 

Osłabienie i ponowne nawiązanie stosunków między Stolicą Apostolską a Meksykiem

Z powodu nacjonalizacji dóbr kościelnych, zarządzonej przez prezydenta Meksyku Benito Juáreza w połowie XIX wieku, stosunki między Kościołem a państwem uległy w Meksyku osłabieniu. Konstytucja z 1917 roku nie uwzględniała kilku praw Kościoła, takich jak jego osobowość prawna, a także ograniczała liczbę księży i nakładała poważne ograniczenia na kult publiczny.

W 1924 r. ogłoszono ustawę o tolerancji dla kultu, która zabraniała nawet księżom noszenia sutanny na ulicy, a także likwidowała zgromadzenia zakonne i nauczanie religii w szkołach. Stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Meksykiem zostały wznowione dopiero w 1992 roku. (EPC)

 

Opracowała Anna Kowalczuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj