Meksykański ksiądz wydalony z Rosji

0
99
sacerdote-mexicano-expulso-da-russia

Wydalenie nastąpiło prawdopodobnie z powodu jego słów na temat Ukrainy. Wydalanie katolickich zakonników nie jest niczym niezwykłym za rządów Putina.

 

Redakcja (20/04/2022 17:35, Gaudium Press) Władze rosyjskie nakazały wydalenie w ciągu 24 godzin ks. Fernando Very, meksykańskiego członka Opus Dei, który był proboszczem kościoła św. Piotra i Pawła w Moskwie, nie pozwalając mu nawet na odprawienie liturgii Wigilii Paschalnej i Niedzieli Wielkanocnej.

Wierni mówią, że “Ojciec Fernando jest przyzwyczajony do szczerości i bezpośredniości, ale w naszym kraju nie jest to już cnotą. Stwierdzają dalej, że “trudno dziś nie popaść w przestępstwo ‘zniesławienia władz i wojska’, nawet jeśli tylko wspomina się o wojnie toczącej się na Ukrainie”.

Wielka strata

Obywatele rosyjscy, którzy sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie, są aresztowani lub karani grzywną. Misjonarz zagraniczny zostaje wydalony, nawet bez 48-godzinnego powiadomienia dyplomatycznego. Na początku rządów Putina doszło do kilku wydaleń zagranicznych zakonników.

W Rosji jest wielu zagranicznych misjonarzy, głównie dlatego, że nie ma miejscowych księży, którzy mogliby objąć prawie 300 parafii w Rosji.

Odejście o. Very jest wielką stratą dla katolików w Moskwie. Ksiądz ten zastąpił niedawno ks. Igora Kovalevsky’ego, który miał zatarg z arcybiskupem Paolo Pezzi. Usunięcie o. Kowalewskiego było motywowane niegospodarnością w przywracaniu budynków parafialnych, a o. Wiera starał się przywrócić harmonię między wiernymi a proboszczami.

Kościół Piotra i Pawła wraz z kościołem św. Ludwika Francuskiego i katedrą Niepokalanego Poczęcia stanowią całe dziedzictwo architektoniczne Kościoła moskiewskiego.

Arcybiskup Pezzi miał przewodniczyć obrzędom Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Z informacji Infocatólica.

Przygotowała Marzena Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj