Liczba księży w Irlandii szybko spada

0
85

W ciągu ostatnich trzech lat zmarło 20% księży i braci zakonnych. Ponadto, spada liczba kandydatów do kapłaństwa, a seminarzystów jest bardzo mało.Redakcja (18/01/2022 8:22 PM, Gaudium Press) “Wyspa świętych”, “wyspa mądrych”, to znane nazwy używane w odniesieniu do Irlandii w późnym średniowieczu.

Między V a VII wiekiem Irlandia dała Kościołowi ponad 350 świętych, w czasach, gdy święci nie byli powszechni. Ziarno zasiane przez św. Patryka rozkwitło w całej swej okazałości.

Z Irlandii katolicyzm rozprzestrzenił się do wielu miejsc, przynosząc lub podtrzymując wiarę w wielu regionach starej Europy. Kościół w USA również wiele zawdzięcza Irlandii.

Ale teraz Irlandia jest pozbawiona księży, a ich liczba szybko spada. 

Irish Examiner doniósł 8 stycznia, że ponad 21% duchowieństwa (księży i braci zakonnych) zmarło w ciągu ostatnich trzech lat. Głównym powodem tak dużej liczby zgonów jest zaawansowany wiek kapłanów. Analitycy spodziewają się, że odsetek ten będzie nadal wysoki.DaneW 2014 roku było około 2 067 księży diecezjalnych. W tym czasie starzenie się duchowieństwa zaczęło już być czynnikiem notorycznym.

Na koniec 2018 r. było 1800 księży w czynnej posłudze i 720 emerytów, przy czym ci ostatni współpracowali w pokrywaniu urlopów i w przypadkach choroby czynnych duchownych.

W 2019 r. zmarły 174 siostry zakonne i 166 księży. W 2020 r. nastąpiła dalsza eskalacja zmarłych: 191 sióstr zakonnych i 223 księży i braci.

Do końca września 2021 roku zmarło 131 kobiet zakonnych i 131 księży. Niestety, liczby te mogą być wyższe, ponieważ nie wszystkie zakony i diecezje przekazały dokładne dane do jednostki opracowującej statystyki.

Ponadto, liczba kandydatów do kapłaństwa spada, a seminarzystów jest bardzo mało.


Opracowała Marzena NowakZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj