Inwazja na Ukrainę: czy świat jest gotowy na rosyjski “Nowy Wariant”?

0
106

Sytuacja międzynarodowa wydaje się szybko przechodzić od kryzysu w służbie zdrowia i szczepionek do zagrożenia wojną światową. Co może oznaczać dla reszty świata zbliżająca się inwazja Rosji na Ukrainę?


Redakcja (18/01/2022 3:22 PM, Gaudium Press) Ponieważ świat już od dwóch lat pogrążony jest w chaosie, współczesne społeczeństwo jest dość przyzwyczajone do zagrożeń. Zagrożeń odnawialnych. Ilekroć wydaje się, że pandemia dobiega końca, pojawia się “nowa fala” lub “nowa odmiana”, odnawiając lęki i niepewność – szczepienia, odosobnienie, izolacja… nowe obawy powracają bez końca z każdą falą.


Komunistyczna “fala”?


Po upadku “żelaznej kurtyny” świat uznał, że komunizm się skończył. Po kilkudziesięciu latach zdaliśmy sobie sprawę z tego błędu. Dziś widzimy, że znów wyłania się on jako bezpośrednie zagrożenie.
Co ciekawe, jak wirus, komunizm również wydaje się mieć swoje odmiany: Kuba, Chiny, Wenezuela, Nikaragua. Każda nowa “fala” przynosi nowe “warianty” dyktatury, przemocy, nędzy. Można więc postawić zasadne pytanie: czy świat jest gotowy na rosyjski “nowy wariant”?
Napięcia graniczne między Rosją a Ukrainą mogą zapowiadać nadejście katastrofy straszniejszej niż wszystkie wojny i epidemie, jakie kiedykolwiek widziano. Jeśli weźmiemy pod uwagę siłę zaangażowanej broni (w końcu Ukraina jest wspierana przez NATO), to rzeczywiście, musimy obawiać się o przyszłość ludzkości.
Biorąc pod uwagę lewicowe tendencje, które opanowały światową scenę polityczną, mamy wiele powodów, aby wierzyć, że – jak zapowiedziała Matka Boża w Fatimie w 1917 roku – Rosja będzie szerzyć swoje błędy na całym świecie.
Nie ma szczepionki przeciwko prochowi strzelniczemu. Jeśli ktokolwiek miał nadzieję, że medycyna może przywrócić stabilność lub przynajmniej przywrócić normalne życie w nadchodzących latach, na horyzoncie czają się cienie nadchodzących i nieporównywalnie bardziej potwornych wydarzeń, być może porównywalnych z pierwszymi etapami II wojny światowej. Co może na to poradzić medycyna?
Niech nie będzie żadnych wątpliwości: ta nowa “odmiana” komunizmu wykorzystuje odrętwienie i wieloletnie zaniedbania Zachodu, aby zaatakować – nie jako “falę”, ale jako niepowstrzymane tsunami – najbardziej podstawowe prawa człowieka.


Zajęcie stanowiska jest sprawą kluczową. Jakie ono będzie?


Inwazja na Ukrainę może być wykorzystana do sprawdzenia reakcji opinii publicznej, jak w laboratorium. Obserwatorzy widzą w tej ewentualnej inwazji pretekst podobny do tego, którego użyły nazistowskie Niemcy wobec Polski w przededniu II wojny światowej.
Czy w konfrontacji z tymi realiami Zachód nadal będzie prezentował swobodną, beztroską twarz? Podobnie jak pandemia, inwazja na Ukrainę może ujawnić niepokojąco niski stopień odporności świata na każdą komunistyczną “odmianę”: od “odmiany”, która rodzi ateizm i amoralność, do cięższych i bardziej widocznych stadiów “wirusa”, odbierającego nam prawa i wolności do przychodzenia i odchodzenia, do kupowania i sprzedawania.


Dylemat?


Cofnijmy analogię do przedednia II wojny światowej. W czasach stalinowskich wielu kojarzyło tradycyjny profil Piusa XII z profilem hitlerowskich Niemiec.
A dzisiaj? Jaka będzie postawa Watykanu w najbliższych dniach? Jak papiestwo zareaguje na nową sytuację? Czy będzie milczeć? Z którą stroną będzie kojarzona postać obecnego papieża?


Autor: Cicero Leite

Opracowała Marzena NowakZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj