Epizody Profanacji, Rosnący Trend w USA

0
78

 

Sanktuaria Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie i Denver, Kolorado, były celem wandalizmu. Zniszczenia szacowane są na tysiące dolarów. Niepokojący trend w Ameryce Północnej niepokoi władze religijne i wiernych katolików.

 

Newsroom (26/01/2022 11:00, Gaudium Press) Jak poinformowała wcześniej Gaudium Press, marmurowa statua Matki Bożej Fatimskiej na zewnątrz Bazyliki Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, D.C., doznała “nieodwracalnych uszkodzeń” z rąk niedawno zidentyfikowanego napastnika. Zostanie ona zastąpiona nową figurą – oznajmił rzecznik bazyliki w CNA.

 

Policja zna już tożsamość “podejrzanego” poszukiwanego w związku z atakiem z 5 grudnia 2021r., powiedział rzecznik, odpowiadając na pytania dotyczące śledztwa w Metropolitan Police Department. Rzecznik potwierdził, że “osoba podejrzana” została zidentyfikowana, ale powiedział, że policja nie ujawnia żadnych dalszych informacji z nim związanych. Nie odnotowano żadnych aresztowań.

 

Bazylika Katedralna Niepokalanego Poczęcia w Denver.

W związku z innym incydentem, 26-letnia kobieta oddała się w ręce policji pod dwoma zarzutami związanymi z wandalizmem w Bazylice Katedralnej Niepokalanego Poczęcia w Denver. Szkody są szacowane na około 10,000 dolarów.

 

W oświadczeniu Prokuratury Okręgowej w Denver z 13 stycznia czytamy, że zarzuty kierowane do Madeline Ann Cramer są następujące: kryminalne  przestępstwa motywowane uprzedzeniami  religijnymi. Odnoszą się one do incydentu z 10 października 2021r. W tym dniu, zarówno sam budynek katedry, jak i pobliskie posągi zostały “pomalowane sprayem z wieloma konkretnymi hasłami zgodnymi z antychrześcijańskim uprzedzeniem”- powiedziała prokurator okręgowa Beth McCann.

 

Cramer uciekła do Oregonu, ale oddała się w ręce organów ścigania 12 stycznia. Według postów wideo w mediach społecznościowych, mówi, że została ochrzczona jako katoliczka, ale teraz identyfikuje się jako satanistka i sprzeciwia się katolickim stanowiskom przeciwko aborcji.

Zdjęcia z miejsca wandalizmu pokazują hasła takie jak “Szatan mieszka tutaj”, “Biali Supremacjoniści” i “Gwałciciele dzieci, LOL”, a także swastyki. Wszystko napisane jaskrawoczerwoną farbą w sprayu na zewnątrz budynku katedry, chodnikach i na podstawie pomnika św. Papież Jana Pawła II, który odwiedził  katedrę podczas Światowych Dni Młodzieży w 1993 roku.

Parafianie i inni wolontariusze usunęli graffiti. Ojciec Sam Morehead, rektor katedry, powiedział 11 października 2021r., że napastnik wydaje się mieć jakieś “głębokie osobiste rany i żale” wobec Boga i Kościoła.

Katolicka katedra w Denver doznała kosztownych uszkodzeń już w połowie 2020 r. podczas rasistowskich protestów przeciwko brutalności policji w związku z zabójstwem George’a Floyda przez policjanta z Minneapolis. Podczas rozruchów budynek kościoła i plebania zostały pomalowane sprayem z hasłami nawiązującymi do osób wykorzystujących seksualnie lub deklarujących “Bóg umarł” i “Nie ma Boga”. Pojawiły się również antypolicyjne, anarchistyczne i antyreligijne zwroty i symbole.

 

W katedrze znajdują się doczesne szczątki Sługi Bożej Julii Greeley, byłej niewolnicy, która przeszła na katolicyzm i była znana z dobroczynności na rzecz ubogich w Denver oraz z nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Rzecznik Archidiecezji Denver Mark Haas powiedział CNA w zeszłym roku, że od lutego 2020 roku, co najmniej 25 parafii lub miejsc duszpasterskich w północnym Kolorado było  celem wandalizmu, zniszczenia mienia lub kradzieży.

 

W artykule z listopada 2021 r. w Washington Post, arcybiskup Samuel Aquila z Denver ubolewał nad wandalizmem, podpaleniami i innymi zniszczeniami wycelowanych w  katolickie własności. Podkreślił incydent z 10 października w katedrze i zauważył, że inne religie także doznały dewastacji swojego mienia.

 

Opracowała Anna Kowalczuk

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj