Czy papież Franciszek zrezygnuje z pontyfikatu?

0
59
papa-francisco-renunciara-ao-seu-pontificado?

Silne pogłoski krążące w mediach i zakrystiach całego świata wskazują, że obecny papież, idąc tą samą drogą co Benedykt XVI, planuje rezygnację z pontyfikatu.

 

Foto: Vatican Media.

Watykan (05/07/2022 13:11, Gaudium Press) W wywiadzie udzielonym agencji Reuters papież Franciszek wypowiedział się na temat silnych pogłosek krążących w mediach i zakrystiach całego świata, wskazujących na to, że obecny papież, podążając tą samą drogą co emerytowany Benedykt XVI, planuje zrezygnować z pontyfikatu.

Przypadek czy ostrzeżenie?

Wśród powodów ewentualnej rezygnacji podaje się: konsystorz zaplanowany na koniec sierpnia oraz podróż, jaką Ojciec Święty odbędzie do włoskiego miasta L’Aquila, związanego z papieżem Celestynem V (który ustąpił w 1294 roku) oraz z Benedyktem XVI, który – jak się uważa – zapowiadał własną rezygnację, kładąc paliusz na grobie Celestyna podczas wizyty w tym mieście w 2009 roku.

Zaprzeczając tym interpretacjom, Franciszek zapewnił, że choć wszystkie te zbiegi okoliczności sprawiły, że niektórzy zaczęli myśleć, iż dojdzie do tej samej “liturgii”, “to nigdy nie przeszło mi przez myśl”. Jeszcze nie, jeszcze nie. Naprawdę!”.

Wyrzeczenie jest brane pod uwagę

Jednak, jak już przy innych okazjach, papież wyjaśnił, że weźmie pod uwagę możliwość rezygnacji, jeśli zdrowie uniemożliwi mu kontynuowanie posługi. “Kiedy przyjdzie czas, kiedy zobaczę, że nie mogę tego robić [administrować Kościołem z powodu problemów zdrowotnych], zrobię to [zrezygnuję]” – podkreślił.

“To był wielki przykład papieża Benedykta XVI. To była bardzo dobra rzecz dla Kościoła. Kazał papieżom zatrzymać się w czasie” – zauważył. Zapytany wprost, kiedy może podać się do dymisji, papież Franciszek odpowiedział po prostu: “Nie wiem. Bóg powie!”. Podobne słowa padły w wywiadzie udzielonym na początku tego miesiąca dla agencji informacyjnej Télam. (EPC)

Opracowała Marzena Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj