Co zrobić z pobłogosławionymi gałązkami w Niedzielę Palmową?

0
70
o-que-fazer-com-os-ramos-abencoados-no-domingo-de-ramos?

Pobłogosławione gałązki nie mogą być w żaden sposób przechowywane ani wyrzucane, ponieważ po pobłogosławieniu stają się sakramentalne.

 

Redakcja (11/04/2022 12:09, Gaudium Press) Wielki Tydzień, najważniejszy w liturgii katolickiej, rozpoczyna się Niedzielą Palmową, w której wspominamy triumfalny wjazd Pana naszego Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, witanego przez lud, który z gałązkami w rękach śpiewał “Hosanna na wysokościach”.

Błogosławione gałęzie stają się sakramentalne


Celebrując ten moment w liturgii, wierni biorą gałązki, które zostają pobłogosławione, aby uczestniczyć w procesji, która odbywa się przed Mszą św. w Niedzielę Palmową. Po celebracji pobłogosławione gałązki, które stają się sakramentaliami, wierni zabierają do swoich domów.


Tych błogosławionych gałązek nie można w żaden sposób przechowywać ani wyrzucać, ponieważ służą jako lekarstwo, ochrona, a przede wszystkim jako pamiątka zobowiązania, które każdy katolik podjął jako naśladowca Chrystusa. Ale co zrobić z tymi gałązkami po Niedzieli Palmowej?

Popiół z tych gałęzi pobiera się w Środę Popielcową


Ideałem jest umieszczenie ich w widocznym miejscu, w pobliżu krzyża, wizerunku świętych lub obrazów Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi, krótko mówiąc, w miejscu, w którym zazwyczaj odmawia się modlitwy w domu. Są tacy, którzy umieszczają go na drzwiach domu, aby w ten sposób chronić dom.
W Kościele jest też zwyczaj, że gdy gałązki uschną, pali się je, a popiół rozsypuje się w ziemi lub zakopuje. Parafie zazwyczaj po wysuszeniu gałęzi palą je, a popiół z nich zachowują do następnego roku, aby wykorzystać go podczas obchodów Środy Popielcowej. (EPC)

Opracowała Marzena Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj