Chrześcijańscy przywódcy domagają się uwolnienia Jimmy’ego Lai i działaczy z Hongkongu

0
82

Chrześcijańscy przywódcy powiedzieli, że Lai korzystał ze swoich praw do wolności słowa, myśli i stowarzyszeń politycznych zagwarantowanych obywatelom Hongkongu na mocy Ustawy Zasadniczej, mini-konstytucji chińskiego terytorium. “Pogarszająca się sytuacja”, w której Lai i inni są przetrzymywani z groźbą dożywocia w więzieniu, jest “straszną niesprawiedliwością”.Redakcja (03/02/2022 11:44 AM, Gaudium Press) Kardynał Charles Bo z Myanmaru, przewodniczący Federacji Konferencji Biskupów Azji, dołączył do innych katolickich i protestanckich przywódców z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji, aby wysłać list do szefowej rządu Hongkongu Carrie Lam. Dokument ten apeluje o uwolnienie katolickiego zwolennika demokracji w Hongkongu Jimmy’ego Lai i innych uwięzionych działaczy w ramach amnestii z okazji Chińskiego Nowego Roku.

Ojciec Franco Mella z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych i ks. Fung Chi Wood, były ustawodawca Hongkongu i minister Kościoła Anglikańskiego w Hongkongu, wręczyli list Lam 31 stycznia.

“Istnieje bardzo realna perspektywa, że Jimmy Lai może spędzić resztę swoich lat w więzieniu. Byłoby to smutną niesprawiedliwością i wzbudziłoby niefortunne wątpliwości co do ciągłego zaangażowania Chin w model ‘jeden kraj, dwa systemy’ i tolerancji, którą on wytwarza” – napisano w liście.Chrześcijańscy przywódcy poprosili władze o wycofanie zarzutów przeciwko niemu.“Błagamy was o współczucie dla jego życia i dobrobytu oraz o naprawienie tej niesprawiedliwości. Będziemy nadal mieć nadzieję i modlić się o jego ostateczne uwolnienie, jak również o pomyślność i dobrobyt Hongkongu i wszystkich ludzi w całym narodzie chińskim” – napisano w liście.

Anglikański biskup Alan Smith z St. Albans w Anglii i sygnatariusz listu, powiedział, że “pogarszająca się sytuacja”, w której Lai i inni są przetrzymywani z groźbą dożywocia w więzieniu, jest “straszną niesprawiedliwością”.

“W tym świątecznym okresie Jimmy Lai powinien świętować ze swoją rodziną i bliskimi. W duchu chińskiego Nowego Roku i chrześcijańskiej zasady przebaczenia, mam nadzieję, że ten list przemówi do człowieczeństwa tych, którzy są w rządzie Hongkongu, aby okazać miłosierdzie” – powiedział.Kim jest Jimmy Lai?Lai, 74-letniemu założycielowi nieistniejącej już gazety Apple Daily, grozi dożywocie, jeśli zostanie uznany winnym zarzutów o zmowę z zagranicą, podburzanie i oszustwa na mocy kontrowersyjnego prawa Hongkongu dotyczącego bezpieczeństwa narodowego.

Lai odsiaduje obecnie karę 20 miesięcy więzienia za udział w niedozwolonym pokojowym czuwaniu przed masakrą na placu Tiananmen w czerwcu 2020 roku.

Lai, wieloletni zwolennik demokracji, został oskarżony na podstawie chińskiego prawa bezpieczeństwa narodowego, wprowadzonego w czerwcu 2020 r., aby zdławić ruch prodemokratyczny w Hongkongu.

Uczyniło ono uczestnictwo w ruchu prodemokratycznym lub jego wspieranie przestępstwami wywrotowymi i zmową z zagranicznymi organizacjami, a także umożliwiło ekstradycję osób aresztowanych do Chin kontynentalnych. Kary wahają się od minimum trzech lat do maksimum dożywotniego więzienia.

Chrześcijańscy przywódcy powiedzieli, że Lai korzystał ze swoich praw do wolności słowa, myśli i stowarzyszeń politycznych zagwarantowanych obywatelom Hongkongu na mocy Ustawy Zasadniczej, mini-konstytucji chińskiego terytorium.

Opracowanie:
Marzena Nowak


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj