Były fiński minister oskarżony za cytowanie Biblii

0
90

Była minister w Finlandii, Päivi Räsänen, jest ścigana za cytowanie na Twitterze apostoła św. Pawła i jego nauk na temat homoseksualizmu.


Redakcja (17/02/2022 15:27, Gaudium Press) Fińskie władze wszczęły śledztwo w związku z tweetem z 2019 roku, w którym była minister pytała, czy jej ewangelicko-luterański kościół może być partnerem organizacji LGBT podczas parady dumy w jej ojczyźnie. Zacytowała w nim i zamieściła obraz z pierwszego listu św. Pawła do Rzymian, wersety 24-27 ukazujące grzeszną naturę aktów homoseksualnych:
24 Dlatego wydał ich Bóg w pożądliwościach ich serc na nieczystość, na poniżanie ciała między sobą, 25 ponieważ zamienili prawdę o Bogu na kłamstwo i oddawali cześć i służyli stworzeniu, a nie Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki! Amen.
26 Z tego powodu wydał ich Bóg na pastwę poniżających namiętności. Ich kobiety zamieniły stosunki naturalne na nienaturalne, 27 i w ten sam sposób również mężczyźni, rezygnując z naturalnych stosunków z kobietami, byli ogarnięci namiętnością do siebie nawzajem. Mężczyźni dopuszczali się bezwstydnych czynów z mężczyznami i otrzymywali we własnych osobach należną karę za swój błąd.


W kwietniu 2021 r. prokurator generalny Finlandii wniósł oskarżenie przeciwko Räsänenowi.
Rozwój procesu przyciągnął uwagę ze względu na głębokie treści religijne zarzutów i pytania sędziów dotyczące Biblii w ogóle oraz treści Listu św.
W miniony poniedziałek w sądzie w Helsinkach odbyła się druga sesja procesu przeciwko posłowi. Prokurator Anu Mantila powiedziała, że chociaż Räsänen ma wolność wyznania, to nie wyklucza to jej odpowiedzialności w posługiwaniu się Biblią.
Według prokurator, każdy może myśleć, co chce, ale wypowiedzi związane z wiarą mogą być ograniczane: “Podkreślam, że wolność myśli i sumienia jest nieograniczona. Ten sąd nie zajmuje się poglądami religijnymi na temat Biblii i homoseksualizmu. Chodzi o wyrażanie tych poglądów”.
Prokurator Mantila stwierdził dalej, że oceniając czyny homoseksualisty, ocenia się również jego tożsamość.
Adwokat Räsänena, Matti Sankamo, odpierał, że aby zniesławić i znieważyć, trzeba mieć zamiar obrazić i wysuwać bezpodstawne oskarżenia. W przypadku oświadczenia Rasanena tak nie jest.
Ponadto, aby podpadać pod kategorię przestępstwa, rozpowszechnianie informacji, opinii lub innych wiadomości powinno przekazywać przemoc lub dyskryminację jako pożądane; porównywanie ludzi do zwierząt lub mniejszości do pasożytów jest ogólnie uznawane za przestępstwo. “Jest całkiem jasne, że w pismach Räsänena tak nie było” – zauważył prawnik.
Prowadzenie tego rodzaju debaty, kontynuował prawnik, “doprowadziłoby do efektu wyciszenia, co stanowi zagrożenie dla otwartego społeczeństwa i porządku demokratycznego”.


Zakazanie chrześcijaństwa


Oprócz Räsänena, oskarżony jest również luterański biskup Juhana Pohjola. Jego adwokat stwierdził, że “człowiek powinien mieć prawo do wyrażania swoich opinii w oparciu o Biblię. To jest wolność religijna.”
“Rozróżnienie między człowiekiem a jego uczynkami jest uniwersalną normą i podstawową nauką chrześcijańską o stworzeniu i odkupieniu” – stwierdził.
“Poprzez swoje interpretacje prokurator zamierza uciszyć i kryminalizować biblijne nauczanie oskarżonego i ogólną etykę seksualną chrześcijaństwa”.
“Przyjęcie interpretacji pani prokurator prowadziłoby do kryminalizacji publicznego wyznania chrześcijaństwa. Nie jest możliwe nałożenie tak głębokiego ograniczenia na centralną sferę praktyk religijnych” – podsumował adwokat.
Orzeczenie spodziewane jest na 30 marca.


Z informacjami od Infocatólica.


Opracował
a Marzena NowakZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj