Audiencja generalna: uczenie młodzieży szacunku dla starszych

0
94
audiencia-geral:-ensinar-os-jovens-a-honrar-os-idosos

Przykazanie czcij ojca i matkę jest uroczystym zobowiązaniem. Papież przypomniał epizod Noego w stanie nietrzeźwości.

 

Redakcja (20/04/2022 16:44, Gaudium Press) Po katechezie poświęconej osobom starszym, Papież odniósł się dziś do przykazania “Będziesz czcił ojca i matkę”.

Starość sama w sobie jest stanem słabości, który niekiedy wywołuje u innych rodzaj złośliwości, a nawet dyskomfortu. Trzeba jednak dokonać “restytucji miłości”, wyrażającej się w oddaniu czci tym, którzy nas w życiu poprzedzili, czci “przypieczętowanej przykazaniem Bożym”.

“‘Będziesz czcił ojca swego i matkę swoją’ – to pierwsze wielkie przykazanie i jedyne, które mówi o nagrodzie: ‘Czcij ojca swego i matkę swoją, a będziesz miał długie życie na ziemi’. Nie chodzi tylko o uczczenie własnego ojca i matki, ale także poprzednich pokoleń i generacji, których pożegnanie może być powolne i długotrwałe, tworząc czas i przestrzeń trwałego współistnienia z innymi wiekami życia. Innymi słowy, jest to starość życia” – podkreślił Papież.

Pielęgnuj osoby starsze z delikatnością

Papież przypomniał o obowiązku opiekowania się chorymi osobami w podeszłym wieku z delikatnością, bez surowości i ustępstw. Nie można besztać ani karać za słabość osób starszych. U młodych należy wspierać postawę protekcjonalności wobec osób starszych.

Papież zacytował fragment z opowieści o Noem:

“Stary Noe, bohater potopu i wielki robotnik, jest nagi po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Jest już stary, ale za dużo wypił. Jego synowie, aby nie budzić go ze wstydu, okrywają go delikatnie, ze spuszczonymi oczami, z wielkim szacunkiem. Ten tekst jest bardzo piękny i mówi wszystko o czci należnej osobom starszym. Zakryj słabości osób starszych, aby ich nie zawstydzić”.

Papież radził rodzicom, aby przybliżyli swoim dzieciom osoby starsze: “Aby wiedziały, że to jest nasze ciało, że to jest to, co umożliwiło nam bycie tutaj teraz. Proszę nie odsuwać osób starszych. A jeśli nie ma innego wyjścia, jak tylko wysłać ich do domu spokojnej starości, proszę ich odwiedzić i zabrać ze sobą dzieci”.

Informacje pochodzą z Vatican News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj