Arcybiskup Szewczuk: Wojna na Ukrainie to walka ze złem

0
85
mons.-shevchuk:-a-guerra-na-ucrania-e-uma-luta-contra-o-mal

Arcybiskup Kijowa wygłosił kilka uwag po tym, jak świat był wstrząśnięty widokiem zwłok cywilów na Buczy.

Redakcja (05/04/2022 16:46, Gaudium Press) Prawdą jest, że dla analityka powtarzające się wypowiedzi arcybiskupa Światosława Szewczuka, arcybiskupa ukraińskich grekokatolików, szkalujące krwawą inwazję rosyjską, mogą być wytłumaczalne, ponieważ nie przestaje on być Ukraińcem.
Jednak po obejrzeniu zdjęć ludności cywilnej zamordowanej przez rosyjskich żołnierzy w Buczy jego słowa znajdują inne echo u wszystkich słuchaczy:


“Góra ciał, rzeki krwi, morze łez” – to obecna rzeczywistość Ukrainy, jak wyraził się z Kijowa arcybiskup w przesłaniu wideo wczoraj, 4 kwietnia.


Słowa arcybiskupa docierają do opinii publicznej po tym, jak cały świat z przerażeniem oglądał obrazy ciał cywilów w Buczy i innych miastach, z których wycofali się Rosjanie: ciała wyrzucone na ulice, na podwórka domów. Ciała, co do których wszystko wskazuje na to, że zostały stracone, ciała, którym związano ręce. Innymi słowy, dowody na ewentualne zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez rosyjskich “wybawców”.


Walka cnoty ze złem


W tym obrazie spustoszenia Arcybiskup odwołuje się do praktykowania cnót:
“Wiemy, że nasze wady i grzechy muszą być przezwyciężone przez przeciwstawne cnoty” – powiedział w nagraniu. “Pychę zwalcza się pokorą, chciwość leczy się ofiarą, lenistwo rozprawia się z pracowitością” – podkreślił.


“Dziś widzimy straszne obrazy. Straszne obrazy tego wszystkiego, co okupant pozostawił na ukraińskiej ziemi. Widzimy masowe groby ludzi, którym strzelono w tył głowy. Widzimy zniszczone miasta i wsie. Widzimy okaleczone ludzkie losy – mówił – dlatego trzeba wziąć ręce do pracy i walczyć”.


“Jeśli wróg nas zabija (i) sieje śmierć, służmy życiu, czcijmy życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci” – podkreślił.


“Widzimy, że dzisiaj wróg okrada Ukraińców, kradnie, łupi”. W odpowiedzi Ukraińcy powinni być “hojni i wspierać tych, którzy potrzebują chrześcijańskiego miłosierdzia”.


Tam, gdzie Rosjanie “wszystko niszczą”, Ukraińcy powinni “budować, brać się do pracy”, w tym w miarę możliwości rozpocząć wiosenne nasadzenia.


“Czyńmy dobro, a wtedy zło zostanie pokonane” – podkreślił arcybiskup.


Informacje z Catholic News Service


Opracowała Marzena Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj