10 myśli św. Karola Boromeusza, które sprawią, że będziesz mądrzejszy

0
147

Karol Boromeusz, dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu i wiedzy, pozostawił nam ogromny zasób mądrości i praktycznych rad.


Redakcja (20/01/2022 9:03 AM, Gaudium Press) Św. Karol Borromeusz, znany jest jako ojciec ubogich. Urodzony we Włoszech w 1538 roku, święty zajmował wysokie stanowiska kościelne, został arcybiskupem Mediolanu i kardynałem.

Jedną z jego głównych trosk była formacja kapłanów. Karol usunął nawet niektórych niegodnych kapłanów, zastępując ich ludźmi, którzy przywrócili wiarę i obyczaje ludu.
Był bliskim przyjacielem Franciszka Borgia, Filipa Neri, Piusa V, Feliksa z Cantalice i Andrzeja Avellino. Karol udzielił nawet Pierwszej Komunii Świętej św. Ludwikowi Gonzadze.


Poniżej znajduje się wybór myśli i sformułowań św. Karola Boromeusza dotyczących duchowości i doktryny katolickiej:


1 – “Modlitwa jest początkiem,
rozwojem i dopełnieniem wszystkich cnót”.
2 – “Kto się skarży, że gdy wchodzi do chóru na psalmodię, gdy idzie odprawić Mszę świętą, natychmiast tysiąc myśli napada na jego umysł i odciąga go od Boga, powinien być zapytany: zanim poszedłeś do chóru lub na Mszę świętą, co robiłeś w zakrystii? jak się przygotowałeś? jakie środki wybrałeś i zastosowałeś, aby skupić swoją uwagę?”.
3 – “Różaniec jest najbardziej boskim z nabożeństw”.
4 – “Wszyscy jesteśmy słabi, wyznaję; ale Pan Bóg dał nam środki, którymi, jeśli chcemy, możemy się z łatwością wzmocnić”.
5 – “Jeśli udzielasz sakramentów, o bracie, medytuj nad tym, co czynisz; jeśli odprawiasz Mszę świętą, medytuj nad tym, co ofiarujesz; jeśli śpiewasz psalmy w chórze, medytuj nad Tym, Kogo i nad tym, co mówisz; jeśli kierujesz duszami, medytuj nad Krwią, która je obmyła, tak więc wszystko, co jest twoje, powinno być czynione w miłości”.
6 – “Twoją misją jest głoszenie i nauczanie? Studiuj i skup się na tym, co jest konieczne, aby dobrze wypełniać to zadanie. Przede wszystkim głoście swoim życiem i zachowaniem. Nie dopuśćcie do tego, aby widziano, że mówicie jedno, a robicie drugie. Ludzie będą się naśmiewać z twoich słów, kręcąc głowami”.
7 – “Czy jesteś uzdrowicielem dusz? Nie zaniedbuj troski o siebie, ani nie dawaj tak hojnie innym, że nic nie zostaje dla ciebie. W rzeczywistości powinieneś pamiętać o duszach, którym przewodzisz, nie zapominając o swo
jej własnej“.
8 – “Tak jak Chrystus przyszedł na ten świat tylko raz, przyobleczony w nasze ciało, jest On również gotów przyjść ponownie, w każdej chwili, aby zamieszkać duchowo w naszych sercach z obfitością swoich łask, o ile tylko nie będziemy Mu się sprzeciwiać.”
9 – “Dusze zdobywa się kolanami”.
10 – “Niemożliwe jest, abyś zachowała czystość, jeśli nie będziesz nieustannie czuwała nad sobą, ponieważ zaniedbanie bardzo łatwo przynosi utratę czystości”.


Modlitwa św. Karola Boromeusza do swojego Anioła Stróża


Mój dobry Aniele Stróżu, nie wiem, kiedy i w jaki sposób umrę. Jest możliwe, że zostanę zabrany nagle, albo że przed ostatnim tchnieniem znajdę się w stanie pozbawionym zdolności umysłowych. A jest tyle rzeczy, które chciałabym powiedzieć Bogu, na progu Wieczności… Dlatego dziś, z pełną wolnością mojej woli, przychodzę prosić, mój Aniele Stróżu, abyś w tej strasznej chwili przemówił za mnie. Powiesz, więc, Panu:
– Że chcę umrzeć w świętym Kościele rzymskokatolickim, na łonie którego umarli wszyscy święci po Jezusie Chrystusie, i poza którym nie ma zbawienia;
– Że proszę o łaskę uczestniczenia w nieskończonych zasługach mojego Odkupiciela, i że pragnę umrzeć spoczywając ustami na Krzyżu obmytym Jego Krwią;
– Że nienawidzę i obrzydzam moje grzechy, które obraziły Jezusa, i że z miłości do Niego przebaczam moim nieprzyjaciołom, jak sam chcę, aby mi przebaczono;
– Że przyjmuję moją śmierć jako wolę Bożą i z całą ufnością oddaję się Jego kochającemu i najświętszemu Sercu, licząc na wszelkie Jego miłosierdzie;
– Że w moim niewypowiedzianym pragnieniu pójścia do nieba, jestem gotów cierpieć wszystko, co Jego potężna Sprawiedliwość zechce mi zadać.
-że kocham Go przed wszystkim, ponad wszystko i ze względu na Niego samego; że pragnę i mam nadzieję kochać Go wraz z wybranymi, Jego Aniołami i Matką Najświętszą przez całą wieczność.
Nie odmawiaj, o mój Święty Aniele Stróżu, być moim tłumaczem u Boga i wyjawić przed Nim, że takie są moje uczucia i moja wola. Amen.


Opracowała Marzena Nowak


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj